Tarian Teulu Cildaugoed

Young Shepherd of the Year

Mr C Harris 


2019 Show & Sale Trophy Winners

Judges: Mr T Jones & Miss L Roberts (Junior Judge)

2020 Show & Sale Trophy Winners

Due to the Covid-19 outbreak unfortunately we were unable to hold a Show at the 98th Annual Show & Sale at Welshpool Market. 

2020 Flock Competition Winners

Because of the Covid-19 Situation and the National Lockdown rules we were unable to hold the annual Flock Competition.

​​​CYMDEITHAS DEFAID MYNYDD CYMREIG ADRAN PEDIGRI

​ WELSH MOUNTAIN SHEEP SOCIETY PEDGIREE SECTION 

2020


Point Show Results

Due to the Covid-19 outbreak sadly all 2020 Shows have been cancelled.

We shall all hope for a complete 2021 Showing Season. 



2019

2019 Flock Competition Trophy Winners

Judges: Miss C Grove & Mr J Stevens 

Tryfal Shield

Awarded to the best flock of more than 100 breeding ewes

Mr E Evans & Miss H Evans


Brierwood Trophy

Awarded to the Champion Flock

Mr T R Davies


Tarian E. J Nicholls

Awarded to the best group of stock rams

Mr T R Davies


Castell Strut Trophy

Awarded to the best group of ewe lambs

Mr H.L &  Mrs O.E Roberts






Cwpan Meurig Voyle

Awarded to the best Flock of 25 or less breeding ewes

1st - Miss M Williams

2nd - Miss K Lewis 

3rd - Mr C Harris (Junior Member)


Cwpan Angharad

Awarded to the best Flock of 25-50 breeding ewes

1st - Mr C Harries

2nd - Mr G & S Bowden 

3rd - Mr H Bowden


Tarian Moel Eithinen

Awarded to the best flock of 50-100 breeding ewes

1st - Mr T R Davies

2nd - Mr H . L &  Mrs O. E Roberts

3rd - Mr T E Price 


 






Price Family Trophy

Awarded to the best pair of shearling ewes

Mr T E Price 


D. L Price Prepetual Cup

Awarded to the best group of ewes

N/A


Cwrt Prepetual Cup

Awarded to the best group of ewe lambs

N/A


Lloyd Family Trophy

Awarded to the best pair of ewe lambs

Miss M Williams


Special

Champion Rosset for the best exhibit of classes 1 and 2 

Mr R G Williams


Eira Price Highest Price Trophy Winner 

Awarded to the highest price animal of the show and sale

Mr E Jones


Blank Trophies


Awarded to the Best Shealing Ewe

G & S Bowden


Awarded to the Best Ewe Lamb

Mr I Williams


Champion Female

Mr T R Davies


Reserve Female

Mr I Williams 






Tarian Goffa Prysor

Awarded to the best Aged Ram

Mr I Williams


Platt Prepetual Cup

Awarded to the best Shearling Ram

Mr R G Williams


Cwpan Tanyfedw

Awarded to the best group of 3 Shearling Rams

N/A


Cwpan Meurig Jones

Awarded to the best shearling ram bought a ramb lamb in 2018

Miss C Grove


Tarian Gerddan

Awarded to the best adult Ram

Mr R G Williams


Victory Cup

Awarded to the best Ram Lamb

Mr H Bowden


E.J Evans Prepetual Challenge Trophy

Awarded to the best group of 3 Ram Lambs

Mr H Bowden


Cwpan Moel Eithin

Awarded to the best group of 4 aged ewes 

N/A


Bowden Family Trophy

Awarded to the best Pair of Aged Ewes

Mr  C Harries


Cwpan R J Page

Awarded to the best group of 4 Shearling Ewes

Mr T R Davies







Point Show Results


Nefyn Show                                                    Small Holding & Countryside Festival                             Aberystwyth Show                                               Llanddarog Show

Judge: Mr D Lloyd                                           Judge: Mr G Jones                                                           Judge: Mr B Roberts                                             Judge: Mr J Stevens

Champion Male: Mr E Evans                           Champion Male: Mr E Evans                                            Champion Male: Mr E Evans                                  Champion Male: Miss K Lewis

Champion Female: Mr E Evans                       Champion Female: Mr W R Ll Davies                               Champion Female: Mr T R Davies                         Champion Female: Mr H Bowden 

Champion Group: Miss K Lewis                      Champion Group: Mr E Evans                                          Champion Group: Mr E Evans                                Champion Group: Miss K Lewis

Overall Champion: Mr E Evans                        Overall Champion: Mr E Evans                                       Overall Champion: Mr E Evans                               Overall Champion: Miss K Lewis 


Llanrwst Show                                                Lampeter Show                                                               Royal Welsh Show                                                 Oswestry Show

Judge: Mr Rh Lloyd                                         Judge: Mr J Stevens                                                         Judge: Mr G Duggins                                              Judge: Mr G Jones

Champion Male: Mr E Evans                           Champion Male: Miss K Lewis                                          Champion Male: Mrs J Earle                                  Champion Male: Mr E Evans

Champion Female: Miss M Williams               Champion Female: Miss K Lewis                                      Champion Female: Mr W R Ll Davies                     Champion Female: Miss M Williams

Champion Group: Mr E Evans                         Champion Group: Miss K Lewis                                        Champion Group: Miss M Williams                        Champion Group: Mr E Evans

Overall Champion: Miss M Williams               Overall Champion: Miss K Lewis                                      Overall Champion: Mrs J Earle                               Overall Champion: Miss M Williams 


Gower Show                                                   Eglwysbach Show                                                             Anglesey Show                                                       Pembrokeshire Show

Judge: Mr T R Davies                                      Judge: Mr H Williams                                                       Judge: Mr T R Davies                                               Judge: Mr Rh Lloyd

Champion Male: Miss C Grove                       Champion Male: Mr E Evans                                              Champion Male: Mrs J Earle                                    Champion Male: Miss K Lewis

Champion Female: Miss C Grove                   Champion Female: Mr E Evans                                           Champion Female: Miss M Williams                       Champion Female: Miss K Lewis 

Champion Group: Mr T Price                         Champion Group: Mr E Evans                                             Champion Group: Mr R G Williams                         Champion Group: Miss K Lewis 

Overall Champion: Miss C Grove                   Overall Champion: Mr E Evans                                            Overall Champion: Mrs J Earle                               Overall Champion: Miss K Lewis 


Flint & Denbigh Show                                    Llandeilo Show                                                                   Merionydd Show                                                     Tal y Bont Show

Judge: Mr B Roberts                                      Judge: Mr H Williams                                                          Judge: Mr T Jones                                                    Judge: Mr W R Ll Davies

Champion Male: Mrs J Earle                          Champion Male: Mrs J Earle                                                Champion Male: Mr R G Williams                            Champion Male: Mrs J Earle

Champion Female: Miss M Williams              Champion Female: Mr T R Davies                                        Champion Female: Miss M Williams                        Champion Female: Miss M Williams

Champion Group: Miss M Williams                Champion Group: Mr T R Davies                                          Champion Group: Miss M Williams                          Champion Group: Mr A Williams

Overall Champion: Mrs J Earle                       Overall Champion: Mrs J Earle                                             Overall Champion: Mr R G Williams                        Overall Champion: Mrs J Earle


Pontardulais Show                                          Cerrigydrudion Show                                                         Sennybridge Show                                                   

Judge: Mr J Stevens                                         Judge: Mrs J Earle                                                              Judge: Mr Eifion Jones

Champion Male: Mrs J Earle                            Champion Male: Mr R G Williams                                      Champion Male: Mrs J Earle

Champion Female: Miss C Grove                     Champion Female: Miss M Williams                                  Champion Female: Mr H Bowden

Champion Group: Miss C Grove                       Champion Group: Miss M Williams                                    Champion Group: Mrs J Earle

Overall Champion: Mrs J Earle                         Overall Champion: Mr R G Williams                                  Overall Champion: Mr H Bowden 






​​                                                                             Champion Male                                  Champion Female                                     Champion Group

                                                                         J. O Pritchard Trophy                         H.L & O. E Roberts Trophy                         Bowden Family Trophy

                                                                             1st: Mrs J Earle                                  1st: Miss M Williams                                  Joint 1st: Miss M Williams & Mr E Evans

                                                                             2nd: Mr E Evans                                 2nd: Mr  T R Davies                                    2nd: Miss K Lewis 

                                                                             3rd: Miss K Lewis                              3rd: Mr E Evans